Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ICC pt mame studente
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ICC pt mame studente

Buna seara,lucrez pe 2 ore dar sunt si studenta.
Ca studenta pot primi ICC de la data nasterii copilului,dar ca angajata pe 2 ore voi primi ICC din a 43 a zi de la nastere. Pot alege eu situatia favorabila pt ca in cele 42 zile dezavantajul este ca voi primi 85% din salariul pe 2 ore,iar ca studenta primesc direct ICC care este mai mare. Daca imi dau demisia cu o luna inainte de nastere voi primi ICC ca umare a faptului ca sunt studenta? Pt ca jobul acesta pe 2 ore numai avantaje nu are....pentru o mama care va avea cheluieli cu un bebe mic
nu stie nimeni cum trebuie sa procedez? daca pot alege eu sau....
se poate suspenda CIM de la data nasterii copilului si sa intru direct in CCC? Sau daca imi dau demisia ,primesc ICC ca studenta?