Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Restituire taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Restituire taxa auto

Am depus actele astazi pentru restituirea taxei auto prin ordin judecatoresc si mi s-a zis ca nu se stie cand o sa o primesc pentru ca legea prin care se specifica restituirea este abrogata. Este adevarat?
Ati depus o cerere la AJFP sau o actiune la instanta de judecata?

Pe cale administrativa nu o sa primiti, insa pe cale judecatoreasca da.
Anterior inregistrarii unei actiuni la instanta este necesara formularea unei cereri catre AJFP in vederea restiturii taxei pe cale administrativa. Dupa primirea raspunsului negativ, va adresati insnatei de judecata.