Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restante la plata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restante la plata

Pentru certificarea corectitudinii calculelor privind repartizarea cheltuielilor lunare, instanta de judecata, a cerut atat reclamantului cat si paratului sa plateasca in mod egal, un expert contabil. Am comentat decizia si am fost informati ca daca nu acceptam plata expertizei care ne revine, atunci cererea noastra va fi respinsa.
Surpriaza!
Aceasi instanta de judecata, in alt dosar, ne inpune, sub sanctiunea anularii actiunii noastre, sa platim in tatalitate un expert contabil desemnat care sa certifice veridicitatea pretentiilor formulate.
Partea parata nu a cerut expertiza contabila.
Ce putem face in aceasta ultima situatie, deoarece in prima relatata am platit jumatate din cota repartizata si cu toate acestea,am primit un nou termen, pentru refacerea raportului de expertiza,la cererea paratei in pofida faptului ca expertiza contabila a respectat cerinta instantei de judecata si parata nu a avut alta obiectiuni atunci cand a fost incheiat procesul verbal.
Faceti ce va cere instanta, angajati un avocat, si cereti cheltuieli de judecata in care intr si plata expertului si a avocatului.
Restantele pe care vreti sa le recuperati sunt mai vechi de 3 ani?
Pana la proces ati mai notificat proprietarul pentru restante?