Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita

Am luat un credit garantat cu ipoteca comuna(sot, sotie) a unui teren.
Banca a pus la vanzare terenul.
Dupa 5 ani inca nu l-au vandut.
Acum am primit somatie de executare silita si eu si sotia, poprire salarii.
Se poate face executare silita si asupra apartamentului in care locuim? Acesta este domandit de sotie inainte de casatorie si nu a facut parte din angajamentul bancar, ipoteca a fost pt un teren.
Daca apartamentul e bun propriu al sotiei si sotia nu are nicio calitate ( coplatitor, girant ) in contractul de credit, nu se poate executa silit.
Bună ziua,
Am o intrebare: am achiziționat un apartament prin programul prima casa și am datorii la o alta banca. Intrebarea mea este : se poate executa silita apartamentul ținând cont ca nu pot vinde apartamentul timp de 5 ani?
Va multumesc
Rate mai aveti de platit la creditul prima casa? L-ati achitat integral? Executarea silita se poate face chiar daca nu au trecut 5 ani.