avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod acordare co pentru un salariat care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod acordare co pentru un salariat care lucreaza in ture 12/24, 12/48

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a intocmi, conform legislatiei in vigoare, pontajul pentru cazul unui salariat care lucreaza in ture de 12/24, 12/48, iar programul lui de lucru este urmatorul: pe data de 09.02 (joi) lucreaza de la 06.00-18.00 si pe data de 10.02 (vineri), cand ar trebui sa lucreze de la 18.00-06.00 solicita o zi de concediu? In acesta situatie, daca i se acorda ziua de concediu si se trece in pontaj in data de 10.02 nu se mai respecta principiul acordarii repausului de 24 de ore dupa 12 ore lucrate. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ACR1 , utilizator 12:07, 24 Februarie 2017
Se poate, va rog, sa primesc un raspuns?!
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pontaje 2 paznici de noapte - tura 12 cu 36 iolanda76ada iolanda76ada Buna ziua! va solicit ajutorul in urmatoarea problema: pontajul a 2 paznici de noapte care lucreaza in tura de 12 cu 36. Am cautat pe forum subiectul, am ... (vezi toată discuția)
Legalitate program 12/24 - 12/48 Elena_Denisa Elena_Denisa Buna ziua, am nevoie de ajutor... in exprimare #-o Cum explic cuiva de ce nu e legal 12/24... si atat si ca trebuie sa fie 12/24, 12/48, va rog? (vezi toată discuția)
Repaus saptamanal la program de lucru in ture virgils1971 virgils1971 Va rog sa confirmati ca art.137 din Codul Muncii se aplica si la salariatii care efectueaza serviciul dupa un program de lucru in ture. Angajatorul a ... (vezi toată discuția)