Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mod acordare co pentru un salariat care lucreaza in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mod acordare co pentru un salariat care lucreaza in ture 12/24, 12/48

Buna ziua.
Va rog sa imi spuneti cum trebuie sa procedez pentru a intocmi, conform legislatiei in vigoare, pontajul pentru cazul unui salariat care lucreaza in ture de 12/24, 12/48, iar programul lui de lucru este urmatorul: pe data de 09.02 (joi) lucreaza de la 06.00-18.00 si pe data de 10.02 (vineri), cand ar trebui sa lucreze de la 18.00-06.00 solicita o zi de concediu? In acesta situatie, daca i se acorda ziua de concediu si se trece in pontaj in data de 10.02 nu se mai respecta principiul acordarii repausului de 24 de ore dupa 12 ore lucrate. Multumesc.
Se poate, va rog, sa primesc un raspuns?!
Multumesc!