Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Venituri agentie de turism dpdv impozit micro
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Venituri agentie de turism dpdv impozit micro

va rog sa-mi spuneti din ce credeti voi ca este formata cifra de afaceri la o agentie de turism care cumpara pachete de cazare si bilete de avion si le revinde catre persoane fizice. De exemplu, cumpara agentia bilet de avion cu 500 de lei si le revinde la persoanele fizice cu 600 lei. multumesc
Ordin 1602/2014:

432. - Sumele colectate de o entitate în numele unor terţe părţi, inclusiv în cazul contractelor de agent, comision sau mandat comercial încheiate potrivit legii, nu reprezintă venit din activitatea curentă, chiar dacă din punct de vedere al taxei pe valoarea adăugată persoanele care acţionează în nume propriu sunt considerate cumpărători revânzători. În această situaţie, veniturile din activitatea curentă sunt reprezentate de comisioanele cuvenite