Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Fiind casatoriti in italia, trebuie sa divortam acolo? Avem si certificat romanesc de căsătorie. Raspundeti va rog. Multumesc anticipat!
Oana2091 a scris:

Fiind casatoriti in italia, trebuie sa divortam acolo? Avem si certificat romanesc de căsătorie. Raspundeti va rog. Multumesc anticipat!

In situatia in care casatoria a fost transcrisa in Roamnia, divortul se poate realiza si in Romania. Costurile fiind indiscutabil mai mici decat in Italia.
Aveti copii minori? Doriti realizarea unui divort prin acord?

Divortul prin acord, se poate realiza prin intermediul unui mandatar comun cu procura speciala, care va poate reprezenta in fata instantei.
Daca partile se inteleg, pot sa isi aleaga ca instanta competenta de solutionare a cererii de divort, orice Judecatorie din tara.

Puteti apela la un avocat care sa va redacteze si sa va reprezinte in aceste demersuri, in vederea desfacerii casatoriei.
AVOCAT GEORGIANA URIAN, Avocat