avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ce drepturi am după divorț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ce drepturi am după divorț

Daca am cumpărat o mașina în 2007 dar că soția avea mai mult timp liber am trecut o pe numele ei ! După divorț la partaj am convenit că mașina să treacă pe numele meu ! Ce trebuie sa fac? Și asi mai avea o întrebare : in 2012 am cumpărat o garsoniera prin programul prima casa ! Eu sunt coplatitor,dar eu îi dădeam jumătate din rata la casa și plătea ea rata până anul trecut când am hotărât să divorțăm! Ea acum susține că eu nu am nici un drept pt că nu am cum sa demonstrez, menționez că ea are un venit mai mare trecut în acte !Ce șanse am să obțin și eu parte din casă sau cum ar procedeaza
Cel mai recent răspuns: AVOCAT GEORGIANA URIAN , Avocat 12:09, 22 Februarie 2017
Eddypop1978 a scris:

Daca am cumpărat o mașina în 2007 dar că soția avea mai mult timp liber am trecut o pe numele ei ! După divorț la partaj am convenit că mașina să treacă pe numele meu ! Ce trebuie sa fac? Și asi mai avea o întrebare : in 2012 am cumpărat o garsoniera prin programul prima casa ! Eu sunt coplatitor,dar eu îi dădeam jumătate din rata la casa și plătea ea rata până anul trecut când am hotărât să divorțăm! Ea acum susține că eu nu am nici un drept pt că nu am cum sa demonstrez, menționez că ea are un venit mai mare trecut în acte !Ce șanse am să obțin și eu parte din casă sau cum ar procedeaza


Buna ziua.
Bunurile dobandite in timpul casatoriei sunt bunuri comune ale sotilor.
Fiecare sot se prezuma ca are o cota de contributie la dobandirea bunurilor de 1/2.
Apreciez ca aveti sanse ridicate de obtine o suma de bani, reprezentand contributia dvs in timpul casatoriei la dobandirea imobilului. (casa va ramane sotiei, care va continua sa achite ratele, iar dvs va trebui sa va achite o suma de bani echivalenta contributiei dvs la plata ratelor din 2012 pana la momentul realizarii ultimei plati).
In cadrul actiunii de paratj, in fata instantei va trebui sa solicitati aceste lucruri argumentat si prezentand dovezi in acest sens.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Separare, divort, custodie, pensie alimentara San1985 San1985 Buna ziua! In luna august, sotia a parasit domiciliul, pe motiv ca as avea o relatie extraconjugala, neputand dovedi nici in momentul de fata. Neintelegerile ... (vezi toată discuția)
Divort Julia24 Julia24 Buna ziua. In cazul unui divort, cum se face partajul? Eu sunt casatorita de un an si jum. Eu doresc sa divortez pentru ca nu mai functioneaza deloc... Avem ... (vezi toată discuția)
Masina in lizing tiktakko tiktakko Cer ajutorul ptr a stii daca in timpul casatoriei am cumparat o masina , cu imprumut la banca, acum in timpul divortului am dreptul sa o schimb sau sa o ... (vezi toată discuția)