Forum Discuţii juridice Executare silită Executarea silita a unui fost salariat
Discuție deschisă în Executare silită

Executarea silita a unui fost salariat

Buna ziua !

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat:
- recent institutia a castigat un litigiu de munca - despagubire
impotriva unui fost angajat,
acesta fiind obligat sa restituie o suma de bani
pe care a primit-o in plus ca drepturi salariale
- fostul salariat a facut Apel
- insa, hotararea este executorie de drept.

Va rog frumos sa imi spuneti:

1. - daca institutia poate sa ceara punerea in executarea silita
a fostului salariat, daca acesta a facut Apel ?
sau
este mai bine sa se astepte ca hotararea sa ramana definitiva
la Curtea de Apel ?

2. - daca fostul salariat a facut Apel,
acesta poate sa ceara neexecutarea hotararii de Fond ?

Cum se va proceda ?

~ Conținut șters la cerere ~
Vă rog mult de tot să îmi mai spuneti:
- odată cmai putea întâmpla ?olicitantul executării este o instituție publică, executorul va cere onorariul de la fostul salariat debitor ?
- dacă fostul salariat va câștiga Apelul, cine va suporta prețul cauțiunii ?
iar dacă executorul a început deja executarea = salariatul a restituit 2-3 rate, instituția va suporta onorariul de executor și ...?
- dar în cazul întoarcerii executarii, ce se va intampla ?
gi-jane2, moderator
~ Conținut șters la cerere ~
Miliarde de multumiri !!!!!....