Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Rechizitoriul
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Rechizitoriul

Imi poate cineva explica de ce intr-un rechizitoriu apar ca mijloace de probe precum:

- copii de pe cazier ale persoanelor x, y, z
- adrese catre anumite institutii

precum si alte acte care nu au niciun fel de relevanta cauzei, sunt acte efectuate de politie/procuror dar din care nu rezulta indici sau relevanta cauzei. practic au trecut toate actele pe care le-au efectuat la capitolul mijloace de proba

Multumesc.
Aveti dreptul de a ridica in fata instantei aceasta intrebare.
Explicati in detaliu ca sunt irelevante si motivele concrete.

In practica asa se procedeaza.

Trebuie sa vedeti care sunt probele relevante din care rezulta vinovatia persoanei in opinia acuzarii, in primul rand si apararile sa le faceti in raport de probele din acuzare.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat