avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Vanzare teren
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Vanzare teren

Buna seara.
Mama mea impreuna cu sora ei au mostenit un teren de la bunicul meu.
De curand au decis sa vanda acel teren si ar dori sa stie ce fel de taxe ar trebui platite la momentul vanzarii in afara de acel impozit de 2-4%.
Tin sa specific ca mama mea este casnica si am inteles ca ar trebui platit ceva taxa si catre CAS sau ceva de genul.
V-as ramane profund recunoscator daca m-ati lamuri cu acest aspect.
Astept raspunsul dumneavoastra.
va multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Dragoshutzu84 , utilizator 21:43, 22 Februarie 2017
Nu se mai plateste impozit pe vanzare daca valoarea tranzactiei este sub 450000 lei.
Alte taxe nu se platesc.

www.avocatnet.ro/content/art...
Multumesc mult pentru raspuns.
Va doresc o seara cat mai placuta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare fara succesiune kike kike Dupa decesul bunicilor paternali,sotul matusii (sora tatalui meu)a vandut cu o chitanta de mana casa batraneasca.Actulii asa-zisi propietari,au construit o ... (vezi toată discuția)
Problema mostenire-acte ciprian_manea ciprian_manea Buna seara! In urma cu 50 de ani, bunicul meu a cumparat impreuna cu sora lui o casa. In urma cu 4 ani s-a dezbatut iesirea din indiviziune intre ... (vezi toată discuția)
Impozit pe venit din vanzare apartament - persoana fizica wvf wvf Buna ziua, Datele problemei: - sora mamei mele mi-a vandut un apartament anul trecut-2010 in noiembrie (atat ea cat si eu suntem persoane FIZICE, nu firma, ... (vezi toată discuția)