Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua!
Se da urmatorul caz: parintii, care au impreuna un copil cumpara un apartament impreuna, tatal moare, iar mama se recasatoreste (in prezent aprox. 20 ani de la a doua casatorie). Avand in vedere ca este mostenire, apartamentul va ramane strict copilului si sotiei sau va avea dreptul si actualul sot?
Actualul sot va avea drept de mostenire daca ii moare soata inainte, altfel, nu are vreun drept decat de creanta daca aduce imbunatatiri.
Si daca el decedeaza primul, fetele pe care le are dintr-o casnicie anterioara, au vreun drept?
elelauraa, utilizator
Nu au pt ca tatal lor nu era proprietar .
Este vorba de un apartament cu 2 camere, la cat ar avea sotul dreptul in caz ca moare sotia?