Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dreptul succesoral
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dreptul succesoral

Dupa decesul tatalui meu, si impartirea masei succesorale intre mama si 2 copii, mi-a revenit o cota parte de 3/8 dintr-un ap cu 4 camere. Eu impreuna cu sotia si cei 2 copii (am un ap cu 3 camere cumparat cu credit ipotecar, pe care l-am inchiriat deoarece nu faceam fata ratelor), nu avem unde sta, iar mama si fratele meu, nu vor sa ma primeasca in acel apartament.Ce pot face in aceste conditii?
Daca nu ajungeti la o intelegere cu fratele si mama sa le vindeti cota dvs , atunci solutia este o actiune in justitie solicitand iesirea din indiviziune.
Nimeni nu poate sa fie obligat sa stea in coproprietate....
ms!