Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am castigat in instanta anularea deciziei de concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am castigat in instanta anularea deciziei de concediere

am fost concediat in mod ilegal . Am deschis actiune in instanta impotriva deciziei de concediere si instanta a pronuntat decizia de reintegrare a mea in locul de munca avut . Angajatorul m-a supus unor presiuni psihice in urma prezentarii in vederea reintegrarii in serviciu. Urmare a tensiunilor existente am inaintala angajatorului cerere de incetare CIM prin acordul partilor dar angajatorul refuza acordarea acordului si imi cauta "nod in papura". Cum pot pe cale legala sa obtin acordul de incetare a CIM prin acordul partilor daca angajatorul refuza acest lucru fara un motiv real? Daca angajatorul refuza in continuare cui trebuie sa ma adresez pentru a obtine acordul? este legal ca angajatorul sa refuze si in acelasi timp sa ma supuna unor presiuni degradante pentru mine, in fata colegilor de serviciu numai pentru ca asa doreste ca sa se razbune ca a pierdut in instanta?
Si eu as refuza sa semnez o "demisie cu acordul partilor", intrucat legislatia muncii nu reglementeaza o astfel de incetare a c.i.m.

Fie se solicita incetarea c.i.m. cu acordul partilor, fie prin demisie.

Decizia de a demisiona reprezintă actul unilateral de voinţă al salariatului şi nu poate fi „impusă” de angajator. Cu alte cuvinte, angajatorul nu are niciun temei legal în a influenţa decizia salariatului privind încetarea contractului de muncă prin demisie. Dacă angajatorul doreşte încetarea raporturilor de muncă cu salariatului, acesta are la dispoziţie varianta concedierii, cu respectarea însă a dispozitiilor prevazute in Codul muncii.

Modul de incetare a unui c.i.m. nu trebuie sa influenteze o noua angajare, intrucat consider ca primordial este aptitudinea persoanei de a-si indeplini atributiile stabilite in fisa postului.