Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Foi de parcurs sau ordin de deplasare?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Foi de parcurs sau ordin de deplasare?

Buna seara. Va rog frumos sa ma ajutati. Am un SRL unde sunt administrator si asociat unic si nu stiu cum imi pot deduce cheltuielile cu autoturismul firmei si in ce procent? Cum e mai avantajos?Foi de parcurs sau delegatii? ( de exemplu drumul zilnic de la sediul social la punctul de lucru aflat la 30km)? Modelul de foaie de parcurs existent online e bun sau trebuie unul tipizat?Multumesc anticipat!
Pentru decontarea cheltuielilor este necesar ordinul de deplasare la care se ataseaza biletele de transport, daca faci naveta cu trenul, vaporul,autocarul etc. bunuri de benzina daca mergi cu masina personala + foii de parcurs daca este masina institutiei.( Foile de parcurs sunt tipizate)