Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in campul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in campul muncii

Buna ziua.
In calitate de asociat unic si administrator la o societate comerciala va transmit urmatoarele :

1. In perioada 01.01.1995 am încheiat un contract de asigurat la I.T.M. Bucuresti care a incetat la data de 01.05.2000 conf. O.U.G. nr. 41/2000.
2. Incepand cu data de 01.04.2001 am incheiat un contract de asigurari sociale de stat la Casa de Pensii a Municipiului Bucuresti conform Legii nr. 19/2000. Acest contract a incetat la data de 01.07.2010.

Va rog sa-mi comunicati daca perioadele mai sus mentionate sunt considerate vechime in munca.
Mentionez ca in prezent sunt angajat la R.A.T.B., iar perioadele la care s-a facut referire mai sus, nu au fost luate in considerare la stabilirea vechimii in munca, fiind astfel incadrat cu un spor de vechime mai mic.

Va multumesc.

fanady, utilizator
Perioadele respective nu sunt considerate vechime in munca, potrivit art.16 alin.3 C.mun.

Aceste perioade constituie stagiu de cotizare la pensie.
La data la care fac referire pentru cele doua perioade , in momentul in care am fost la I.T.M. mi s-a spus ca pentru ASOCIAT UNIC legea nu permitea decat aceasta forma de contract. Nu am ales sa fac eu acest tip de contract ca ar fi mai putine costuri sau mai putine acte de depus, ci pur si simplu mi s-a spus ca am 2 optiuni, anume fie fac contrat de asigurat fie nu fac nimic.
Art.16 alin.3.la care faceti referire este din C.mun. din anul 2010.Va rog sa ma corectati daca gresesc.
Daca ma puteti ajuta, daca pot gasi in legislatie ce se imtampla cu perioadele dinainte de anul 2010.
Mentionez ca aceste perioade sunt trecute in Cartea de Munca.
Va multumesc.

Din 2003 este Codul Muncii si chiar daca s-a modificat numarul de articol/alineat ideea este aceeasi : Munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.

De asemenea, fostul Cod al Muncii - Legea 10/1972 - in vigoare pana la 01.03.2003, prevedea ca : Timpul cit o persoana a desfasurat activitate pe baza unui contract de munca constituie vechime in munca si alte perioade prevazute de lege. (art.137 alin.1)

Legea 31/1990 la art. 196^1 alin 3 prevede ca, asociatul unic poate avea calitatea de salariat al societati cu raspundere limitata al carui asociat unic este