avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1828 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasapost electronic
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasapost electronic

Avem asa o situatie:
Sintem din Republica Moldova.
Eu si sotia am primit cetatenia Romaniei in 2006, avem dovada cetateniei, avem certificate de nastere si de casatorie, avem chiar si pasaport eliberat pe atunci pe 10 ani (nu electronic).
La moment pasaportul expira si e nevoi sa facem altele electronice.
Nici in certificatul de nastere, nici in cel de casatorie nu este indicat CNP.
Este doar in pasapoartele pe care le detinem acum si care expira.

Vor fi careva probleme la prelungirea pasapoartelor sau nu in acest caz.


Va multumesc
Oleg
E foarte posibil sa aveti dar se pare ca puteti rezolva la consulatul roman de la Chisinau:

Pentru obţinerea Codului Numeric Personal persoanele născute până la 31.12.1979, inclusiv, trebuie să prezinte, odată cu solicitarea de înscriere a certificatului de naştere (separat de documentele necesare pentru acest serviciu consular) şi următoarele documente:
- certificat de naştere moldovenesc - copie simplă;
- dovada cetăţeniei române - copie simplă;
- buletin moldovenesc - copie simplă;
- certificat de căsătorie, extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul) ;
Taxa consulară pentru acest serviciu este de 35 euro. Termenul de eliberare este de maximum 30 zile.

[ link extern ]
Multumesc de raspuns, dar si eu si sotie avem deja atribuit CNP din cite inteleg, dat fiind faptul ca el este in pasapoartele simple valabile la moment.
Nu avem nevoie de obtinerea lui.

Sau nu am dreptate?
Am fost si am depus la Iasi pentru un nou pasaport.
Nu a existat NICI o problema cu CNP.
Odata ce am avut deja un pasaport, am avut si CNP atribuit, doar ca nu a fost scris in adeverinta de nastere si de casatorie.

Sper sa fie utila indormatia.
Ar trebui sa mergeti la starea civila pentru inscrierea si pe certificate a CNP-ului dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport pentru copil cu parinti din republica moldova bebibebo bebibebo Copilul s-a nascut anul acesta, are toate actele pe Republica Moldova, acolo este locul nasterii si domiciliu. Prin toate actele ma refer la certificat de ... (vezi toată discuția)
Pierderea pasaportului romanesc in uk Lichiku Lichiku Buna seara. Mă numesc Negru Valeria si deţin dublă cetăţenie, a Republicii Moldova si cea a României. La data de 09.03.2014 mi-am pierdut paşaportul ... (vezi toată discuția)
Obtinere dovada cetatenie romana in vederea obtinerii cnp Elenacristina Elenacristina Buna ziua cum si de unde se obtine o dovada a cetateniei unei persoane cu dubla cetatenie - romana / americana, cu domiciliul un SUA, in conditiile in care am ... (vezi toată discuția)