Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna sara
in cauzl in care un angajat are cerere pt concediu fara plata in perioada 01.02.17-28.02.17, incetarea suspendarii in Revisal se face cu 01.03.17?doreste cu 01.03.17 si incetarea CIM-ului prin acordul partilot art 55 lit.b
Data sfarsit suspendare = data incetarii suspendarii = 28.02.2017

Data incetarii c.i.m. = 01.03.2017
Cornel Vasile, Consilier juridic
este olbigatorie operarea suspendarea a concediului fara plata in revisal?
ca oricum se vede in D112
stiu ca in codul muncii la art. scrie ca CIM-ul "poate fi suspendat"
Art. 54. [suspendarea prin acordul părţilor]
Contractul individual de muncă poate fi suspendat, prin acordul părţilor, în cazul concediilor fără plată pentru studii sau pentru interese personale.5
D.p.d.v. al prevederilor Codului Muncii , nu este obligatorie suspendarea c.i.m. in cazul unui CFP.