Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita succesiva
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita succesiva

Buna ziua,
va rog respectuos ,un raspuns la urmatoarea situatie :
-credit nevoi personale 2007 cu ipoteca
-ultima plata februarie 2014
-inceput executare-ianuarie 2016
-contestatie executare admisa pe exceptie constitutionalitate art 666+clauze abuzive-fond
-nu am inca motivarea
-presupunand ca la apel ramane aceeasi solutie definitiva se mai poate incerca o noua executare ?

va multumesc
Dacă se anulează executarea silita și s-a prescris în caz de alta executare veți face o noua contestație la executare pentru a invoca prescripția executării silite.
Multumesc frumos.Intrebam ptr ca stiam ca in materia drepturilor(obligatiunilor) reale -ipoteci prescriptia intervine dupa 10 ani.
teisoara, utilizator
Dreptul la executare silita se prescrie in termen de 3 ani de la data scadentei sumei de achitat.
Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.
E vorba de obligatia principala si de obligatia accesorie.

Nu se va putea vinde imobilul fara ipoteca, dupa umila mea parare...

Dar o executare...nu se va putea face...
Va putea face o plata benevola...fara a fi obligat...de executor...
Oricine vrea sa plateasca o datorie nu poate fi impiedicat.

Nu se va putea radia ipoteca dar asta este altceva...

De aceea trebuie sa astepte 10 ani.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat