avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita succesiva
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita succesiva

Buna ziua,
va rog respectuos ,un raspuns la urmatoarea situatie :
-credit nevoi personale 2007 cu ipoteca
-ultima plata februarie 2014
-inceput executare-ianuarie 2016
-contestatie executare admisa pe exceptie constitutionalitate art 666+clauze abuzive-fond
-nu am inca motivarea
-presupunand ca la apel ramane aceeasi solutie definitiva se mai poate incerca o noua executare ?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: bejvoiculescu , utilizator 09:49, 3 Martie 2017
Dacă se anulează executarea silita și s-a prescris în caz de alta executare veți face o noua contestație la executare pentru a invoca prescripția executării silite.
Multumesc frumos.Intrebam ptr ca stiam ca in materia drepturilor(obligatiunilor) reale -ipoteci prescriptia intervine dupa 10 ani.
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2017
teisoara, utilizator
Dreptul la executare silita se prescrie in termen de 3 ani de la data scadentei sumei de achitat.
Dreptul de a obţine executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia drepturilor reale, termenul de prescripţie este de 10 ani.
E vorba de obligatia principala si de obligatia accesorie.

Nu se va putea vinde imobilul fara ipoteca, dupa umila mea parare...

Dar o executare...nu se va putea face...
Va putea face o plata benevola...fara a fi obligat...de executor...
Oricine vrea sa plateasca o datorie nu poate fi impiedicat.

Nu se va putea radia ipoteca dar asta este altceva...

De aceea trebuie sa astepte 10 ani.
Ultima modificare: Joi, 2 Martie 2017
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Prescriere executare silita credit ipotecar dacianloi dacianloi Buna ziua, In anul 2005 am contractat un credit ipotecar. Intrind in incapacitate de plata am fost nevoit sa intrerup plata ratelor. Ultima plata a fost ... (vezi toată discuția)
Datoria la banca se poate prescrie? ContSters277537 ContSters277537 Daca ai luat un credit ipotecar si banca timp de 3 ani nu a facut nimic sa iti ceara banii inapoi, se prescrie datoria sau banca are si alte legi de recuperare ... (vezi toată discuția)
Contestatia la executare intrerupe termenul de prescriptie? Sever Simion Sever Simion Buna ziua, Daca s-a initiat, prin somatie si proces verbal de cheltuieli ale executorului, o executare silita imobiliara pe care am contestat-o in termen ... (vezi toată discuția)