avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita succesiva
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita succesiva

Buna ziua,
va rog respectuos ,un raspuns la urmatoarea situatie :
-credit nevoi personale 2007 cu ipoteca
-ultima plata februarie 2014
-inceput executare-ianuarie 2016
-contestatie executare admisa pe exceptie constitutionalitate art 666+clauze abuzive-fond
-nu am inca motivarea
-presupunand ca la apel ramane aceeasi solutie definitiva se mai poate incerca o noua executare ?

va multumesc
Cel mai recent răspuns: bejvoiculescu , utilizator 09:49, 3 Martie 2017
Scuze, n-am fost atent la faptul ca e vorba de un credit de nevoi personale.
Prescriptia intervine dupa 3 ani de la declararea scadentei anticipate, dar...executarea silita poate fi declansata, caci prescriptia nu mai opereaza de plin drept.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriere executare silita credit ipotecar dacianloi dacianloi Buna ziua, In anul 2005 am contractat un credit ipotecar. Intrind in incapacitate de plata am fost nevoit sa intrerup plata ratelor. Ultima plata a fost ... (vezi toată discuția)
Datoria la banca se poate prescrie? ContSters277537 ContSters277537 Daca ai luat un credit ipotecar si banca timp de 3 ani nu a facut nimic sa iti ceara banii inapoi, se prescrie datoria sau banca are si alte legi de recuperare ... (vezi toată discuția)
Contestatia la executare intrerupe termenul de prescriptie? Sever Simion Sever Simion Buna ziua, Daca s-a initiat, prin somatie si proces verbal de cheltuieli ale executorului, o executare silita imobiliara pe care am contestat-o in termen ... (vezi toată discuția)