avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 829 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Asociatie proprietari executata silit
Discuție deschisă în Executare silită

Asociatie proprietari executata silit

buna ziua
Asociatia de prop. din care fac parte a primit o instiintare de executare silita ..faptele se prezinta astfel
in anul 2013 vechiul administrator a incheiat un contract de asistenta juridica cu un cabinet de avocatura care acum a cerut executare silita pt. neplata onorariului stipulat in contract [onorariul care conform copie primita de la executor,se platea doar in caz de succes in instanta]...cei care conduc in prezent asociatia nu au stiut pana in prezent de aceasta datorie
cabinetul de avocatura a cerut unui executor judecatoresc deschiderea unui dosar de executare silita si instituirea popririi pe conturi
...in urma cererii incuviintarii executarii silite depuse de executor la judecatorie,instanta da urmatoarea solutie...citez:
"Intra-adevar,contractul de asistenta juridica constituie titlu executoriu,insa instanta constata ca petenta creditoare nu a facut dovada certitudinii creatntei prin atasarea hot.judec. legalizate,astfel cum s-a precizat in contractul de asistenta juridica...prin urmare apreciind ca creanta nu este certasi nici eligibila in temeiul art???pct 4 instanta va respinge cererea incuviintarii silite ca neintemeiata
Respinge cererea formulata de petent...etc...etc...""

cu toate acestea asociatia s-a trezit cu instiintare privind masura popririi de catre acest executor judecatoresc
cu speranta ca m-am facut inteles va rog sa-mi indicati o cale de urmat...
multumesc..cu respect
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 15:47, 5 Martie 2017
Formulati contestatie la executarea silita in termen de 15 zile de la instiintarea executorului.
Si solicitati si plata cheltuielilor de judecata.
unde si catre cine se face contestatia avand in vedere ca asociatia are sediul in sect.3?

daca puteti sa-mi indicati un model legat de modul cum se intocmeste aceasta contestatie...

multumesc...cu respect
La judecatoria sector 3 pe cheiul garlei.

Model de contestatie la executare
[ link extern ]

[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procedura executare silita contract asistenta juridica toy_story toy_story Buna seara, Imi puteti spune va rog care cum se procedeaza daca se doreste recuperarea onorariului neachitat intr-un contract de asistenta juruduca? Ma ... (vezi toată discuția)
Calcul termen contestatie executare si reprezentare sandup sandup Buna seara, va rog mult sa ma ajutati cu lamurirea a 2 aspecte extrem de urgente : am primit in data de 21.06.2016 incheierea civila privind incuvintarea ... (vezi toată discuția)
Contractul de credit-titlu de creanta larisarazvan larisarazvan Buna ziua intrebare: in cazul unui titlu executoriu reprezentand un contract de credit, tertul poprit poate indisponibiliza sume de bani doar pe baza cererii ... (vezi toată discuția)