Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Perete de daramat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Perete de daramat

Buna ziua.
Am un vecin care a luat un apartament prin credit ipotecar si ar vrea sa darame peretele dintre camara si bucatarie, care e din BCA.
Poate face acest lucru in cazul in care apartamentul este ipotecat? Trebuie aprobarea bancii?
Da, este necesar acordul bancii ptr ca nu va mai corespunde cadastrul.
In plus are nevoie de autorizatie de construire ptr desfiintarea peretului.
cyan, moderator
In situatia expusa este obligatoriu ca titularul contractului de imprumut sa execute proiect tehnic,sa solicite acordul bancii,eliberare de autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Copii ale documentelor trebuiesc depuse la asociatia de proprietari
Trebuie refacut raportul cadastral
Multumesc de raspunsuri.
Si daca banca nu verifica aceste lucruri si persoana termina de platit creditul, mai este vreo problema?
Adica, verifica careva de la banca, pe parcursul creditului ce s-a intamplat cu apartamentul?
Multumesc.