avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 653 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Perete de daramat
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Perete de daramat

Buna ziua.
Am un vecin care a luat un apartament prin credit ipotecar si ar vrea sa darame peretele dintre camara si bucatarie, care e din BCA.
Poate face acest lucru in cazul in care apartamentul este ipotecat? Trebuie aprobarea bancii?
Cel mai recent răspuns: dany3377 , utilizator 13:52, 6 Martie 2017
Da, este necesar acordul bancii ptr ca nu va mai corespunde cadastrul.
In plus are nevoie de autorizatie de construire ptr desfiintarea peretului.
Ultima modificare: Duminică, 5 Martie 2017
cyan, moderator
In situatia expusa este obligatoriu ca titularul contractului de imprumut sa execute proiect tehnic,sa solicite acordul bancii,eliberare de autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Copii ale documentelor trebuiesc depuse la asociatia de proprietari
Trebuie refacut raportul cadastral
Multumesc de raspunsuri.
Si daca banca nu verifica aceste lucruri si persoana termina de platit creditul, mai este vreo problema?
Adica, verifica careva de la banca, pe parcursul creditului ce s-a intamplat cu apartamentul?
Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Modificari apartament Costina23 Costina23 Buna seara! Am cumparat un apartament prin prog Prima Casa si as dori sa pun in camara de langa bucatarie aragazul si chiuveta. In camara am aerisire ... (vezi toată discuția)
Apartament cu modificari prin prima casa elle-elle elle-elle vreau sa cumpar un apartament prin prima casa cu modificari fata de ceea ce exista in cadastrul apartamentului.Modificarile sunt: o usa care dadea din ... (vezi toată discuția)