Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... recuperare masina
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

recuperare masina

an am cumparat o masina pe care am inscriso in circulatie pe sora mea ,am facut un contract de vanzare cumparare intre mine si ea de mana ,eu am circulat cu masina pentru ca eu am cumparato.am parcat masina la ea lasand si cheile masini si acum cumnatu nu vrea sa_mi dea masina inapoi spunand ca e pe numele sorei. tote actele masini le detin eu si toata lumea stie ca e masina mea va rog sa ma sfatuiti cum sa procedez sa recuper masina.multumesc
Puteti formula plangere prealabila ptr.infractiunea de abuz de incredere prevazuta si pedepsita de art.238 NCP.
multumesc frumos pt sfat.in cazul in care masina a vandut_o sau a deteriorat ceva la ea, tot aceeasi plangere trebuie facuta?
Da, si va constituiti parte civila in procesul penal ptr.prejudiciile create prin fapta penala.
va multumesc frumos pentru sfat
am reusit sa iau masina ,dar cumnatu a facut plangere pt furt.in cazul acesta eu ce plangere pot sa fac. avand in vedere ca exista contract de vanzare cumparare intre mine si sora mea.