avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei amenzi contraventionale?

Doresc sa atac o amenda contraventie data de politist cu care nu sunt de acord.
Termenul de contestatie este de 15 zile.

La plangere (contestatie), trebuie atasata si timbru fiscal sau judiciar?
De fapt, ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei amenzi contraventionale?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 14:38, 12 Martie 2017
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. 40 din OUG 80/2013: „Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local „Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru“, al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei."
Taxa este de 20 RON, pentru plingerea contraventionala..
O varianta de model ar fi( mai cautati si altele):
[ link extern ] /
Pe copiile tuturor inscrisurilor pe care le atasati la plingere, trebuie scris: "Conform cu originalul" si semnati.
Plingerea si actele respective trebuie sa fie in dublu exemplar., unul va fi trimis politiei.
Puteti trimite prin posta, cu confirmare de primire, sau depune personal, la judecatoria mentionata in PV.
Taxa judiciara de timbru in valoare de 20 de lei, unde trebuie achitata?

Apoi chitanta judiciara in valoare de 20 lei, trebuie depusa in original la plangerea (contestatia) impotriva procesului verbal de contraventie?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vi s-a spus mai sus unde trebuie să achitaţi taxa judiciară de timbru, la unitatea administrativ teritorială în care aveţi domiciliul. Mergeţi acolo unde plătiţi impozitul la casă. Chitanţa care atestă plata taxei judiciare de timbru trebuie ataşată în original la plângere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Unde platesc taxa de timbru? latumarian latumarian am facut contestatie la o amenda de circulatie.Nu am oprit la calea ferata si din ;tufis ;a iesit un politist si ma amendat,fara a-mi arata filmarea ... (vezi toată discuția)
Instanta competenta contestatie titlu executoriu anaf adela05 adela05 Buna ziua, La ce instant trebuie sa depun contestatie impotriva unui titlu executoriu emis de ANAF Sector 2? De asemenea, daca trimit contestatia prin ... (vezi toată discuția)
Contestatie la executare RalucaBCR RalucaBCR Buna seara, Va rog sa imi spuneti care sunt costurile pentru depunerea unei contestatii la executare? Unde se depune aceasta si unde se plateste taxa de ... (vezi toată discuția)