Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei amenzi contraventionale?

Doresc sa atac o amenda contraventie data de politist cu care nu sunt de acord.
Termenul de contestatie este de 15 zile.

La plangere (contestatie), trebuie atasata si timbru fiscal sau judiciar?
De fapt, ce trebuie sa insoteasca o contestatie impotriva unei amenzi contraventionale?
~ Conținut șters la cerere ~
Potrivit art. 40 din OUG 80/2013: „Taxele judiciare de timbru se plătesc de debitorul taxei în numerar, prin virament sau în sistem on-line, într-un cont distinct de venituri al bugetului local „Taxe judiciare de timbru şi alte taxe de timbru“, al unităţii administrativ teritoriale în care persoana fizică are domiciliul sau reşedinţa ori, după caz, în care persoana juridică are sediul social. Costurile operaţiunilor de transfer al sumelor datorate ca taxă judiciară de timbru sunt în sarcina debitorului taxei."
Taxa este de 20 RON, pentru plingerea contraventionala..
O varianta de model ar fi( mai cautati si altele):
[ link extern ] /
Pe copiile tuturor inscrisurilor pe care le atasati la plingere, trebuie scris: "Conform cu originalul" si semnati.
Plingerea si actele respective trebuie sa fie in dublu exemplar., unul va fi trimis politiei.
Puteti trimite prin posta, cu confirmare de primire, sau depune personal, la judecatoria mentionata in PV.
Taxa judiciara de timbru in valoare de 20 de lei, unde trebuie achitata?

Apoi chitanta judiciara in valoare de 20 lei, trebuie depusa in original la plangerea (contestatia) impotriva procesului verbal de contraventie?
Vi s-a spus mai sus unde trebuie să achitaţi taxa judiciară de timbru, la unitatea administrativ teritorială în care aveţi domiciliul. Mergeţi acolo unde plătiţi impozitul la casă. Chitanţa care atestă plata taxei judiciare de timbru trebuie ataşată în original la plângere.