Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salarii Compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salarii Compensatorii

Buna ziua,
M-ar interesa in ce conditii se acorda salariile compensatorii la o societate comerciala privata, avand in vedere ca se face o restructurare momentan.
De asemenea, cum trebuie incheiat contractul de munca pentru a beneficia de ajutor de somaj.

Va Multumesc
1. Dvs. vorbiti de incheierea CIM dar, de fapt este vorba de incetarea CIM.
2. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca incatarea CIM sa se faca din motive neimputabile salariatului.
3. In cazul restructurarilor (desfiintarii unor posturi) este vorba de un motiv neimputabil salariatului (art.65 din Codul muncii). In acest caz, se aplica precederile CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
4. Daca la data lichidarii aveti zile de concediu de odihna cuvenite si neefectuate va vor fi compensate in bani.