Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... intrebare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

intrebare

concediul de maternitate si cel de crestere copil sunt considerate sau nu ca si vechime in munca?
raspunsul la intrebarea dvs este urmatorul : nu :sorry:
Cu toata stima pentru profesionalismul majoritatii celor care acorda consultatii pe acest forum, la aceasta intrebare ati gresit. Va rog consultati legislatia in domeniu ( ex OUG 148/2005 amendata ( art 6 .1, parca), nu va luati dupa informatiile vehiculate in presa.
Atat concediul de sarcina si lauzie cat si CIC sunt considerate vechime in munca. In cazul CIC, la bugetari, perioada respectiva nu este considerata vechime in specialitate ( deci conteaza la pensie, dar nu la o eventuala promovare).
Numai bine.
dienuta, utilizator
Conform OUG 148/2005 art 6 ,CIC+Cs constituie vechime in munca.
Prevederea mentionata asigura inclusiv beneficierea de alocatie CIC in situatia mamicilor care au benficiat de CIM in strainatate,pe baza acordurilor guvernamentale bilaterale ,incheiate de statele membre CE