avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdere Pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdere Pasaport

Buna ziua!

Mi-am pierdut pasaportul, acesta era valabil pana in anul 2018.
In momentul de fata, practic, acesta nu imi foloseste cu nimic, chiar daca l-as detine sau nu, practic, e un document in plus.

Intreabare este: Daca nu il declar la politie suport vreo consecinta?

Cum ar trebui sa procedez in acest caz stiind ca pasaportul in viitorul apropiat nu imi va folosi cu nimic?
Cel mai recent răspuns: mihaicr7 , utilizator 20:14, 22 Martie 2017
Trebuie s declarati pasaportul pierdut, altfel riscati ca altcineva sa se foloseasca de identitatea dumneavoastra. Pierderea pasaportului o declarati la Serviciul Pasapoarte din localitatea de domiciliu, sau resedinta de judet.
Merci, pentru raspuns!
Le-am trimis un e-mail celor de la Servicii Pasapoarte, insa nu am primit niciun raspuns,
Avand in vedere ca in momentul de fata nu sunt in Romania, cum as putea sa-l declar si cui?

Multumesc mult daca ma poti lamuri cu vreun raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere pasaport in alt judet mik_zoltan mik_zoltan Buna, Se poate depune cererea pentru pasaport si intr-un alt judet decat judetul (localitatea) de resedinta? In lege scrie ca nu, dar este asta valabila ... (vezi toată discuția)
Pasapoarte Roxanagabriela6 Roxanagabriela6 Buna am si eu o intrebare. Se pot face pasapoarte in alt judet? De exemplu daca am in buletin adresa de la Iasi a-si putea merge in alt judet sa fac pasaport? ... (vezi toată discuția)
Sunt cetățean al republicii moldova și cetățean al româniei.am ... Buzu Dorin Buzu Dorin Sunt cetățean al Republicii Moldova și cetățean al României.Am pierdut pașaportul primit de mine pentru vârsta de 15 ani în anul 2018. Acest ... (vezi toată discuția)