Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pierdere Pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pierdere Pasaport

Buna ziua!

Mi-am pierdut pasaportul, acesta era valabil pana in anul 2018.
In momentul de fata, practic, acesta nu imi foloseste cu nimic, chiar daca l-as detine sau nu, practic, e un document in plus.

Intreabare este: Daca nu il declar la politie suport vreo consecinta?

Cum ar trebui sa procedez in acest caz stiind ca pasaportul in viitorul apropiat nu imi va folosi cu nimic?
Trebuie s declarati pasaportul pierdut, altfel riscati ca altcineva sa se foloseasca de identitatea dumneavoastra. Pierderea pasaportului o declarati la Serviciul Pasapoarte din localitatea de domiciliu, sau resedinta de judet.
Merci, pentru raspuns!
Le-am trimis un e-mail celor de la Servicii Pasapoarte, insa nu am primit niciun raspuns,
Avand in vedere ca in momentul de fata nu sunt in Romania, cum as putea sa-l declar si cui?

Multumesc mult daca ma poti lamuri cu vreun raspuns!