Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... restante la intretinere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

restante la intretinere

buna ziua va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: am o datorie la intretinere de 4600 ron si penalizarile sunt de 3700 ron apartamentul este pe numele tatalui meu care nu este in tara am fost dat in judecata pot sa il reprezint eu pe tata? aceasta suma s-a acumulat intrucat asociatia refuza sa imi citeasca apometrele si platesc aproape lunar la 2 persoane cate 17 m3 de apa rece si cate 8 de apa calda pe parcursul timpului am mai platit cate 10 milioane 5 milioane cu sacrificii intrucat nu am nici un venit insa dupa 2 luni suma devine la fel de mare as vrea sa platesc suma de 4600 cu toate ca stiu ca nu e corecta in rate in fiecare luna dar cum pot face acest lucru daca nu mi se citesc apometrele si suma de plata pe fiecare luna este mare pot cere in instanta sa platesc in rate fara sa mi se mai calculeze penalizari pe perioada ratelor? va multumesc
O idee excelenta!!! Sigur, trimisi indecsii prin posta, cu confirmare de primire in fiecare luna.
Este foarte buna ideea cu Posta Romana. Pastrati plicul care se va intoarce (daca refuza sa il primeasca) nedesfacut pana in instanta. Si scrieti pe formularul de intoarcere ce contine plicul in cazul in care il primesc si declara ca in el era altceva.
Ideea cu posta constituie proba indubitabila intr-un eventual proces .
Continutul expedierii il mentionati atat pe plic cat si pe mandatul de confirmare
revin cu noutati am fost azi la ascociatie si i-am cerut acea lege si stupoare legea nu mai exista sunt din galati legea sau hotararea este data de consiliu cica si e vb de legea 80 acum sunt deacord sa imi citeasca apometrele mi-a spus sa ma duc sa le verific intai dar suma care s-a acumulat ramane asa de dat in judecata m-a dat joi am proces cu ei am niste nelamuriri insa
1 ei imi spun acuma ca nu stiau ca am apometre cu toate ca eu le-am zis de nenumarate ori de ce nu vor sa imi citeasca apometrele
2 de ce exista pe lista afisata doua rubrici una cu penalizari si una cu penalitati care este diferenta intre ele
3 aceste penalizari nu se platesc atunci cand ma mut?
4 de ce refuza sa imi arate de unde sunt aceste penalizari i-am cerut acest lucru si mi-a spus ca o sa imi dea in instanta o copie dupa dosar cum pot lua acel dosar ?
5 pot cere in instanta o expertiza ? cam care sunt costurile?

si inca ceva s-au trezit acum dupa mai bine de 7 ani sa imi ceara o autorizatie pentru ce demolari am facut prin casa eu am proiect pentru tot ce am facut initial am inceput fara nici o aprobare dar vecinii au facut sesizare la primarie si mi-au dat amenda pe care am platit-o si ulterior am facut si un proiect dar nu stiu sigur intrucat parintii au facut acestea daca au luat ulterior si autorizatie cu alte cuvinte vor sa imi faca rau cu orice pret va multumesc pentru raspunsurile voastre
si cine va plati costul expedierii prin posta?
Nu e mai simplu ca atunci cand este refuzat sa apeleze la politia comunitara? este si simplu,si ieftin si sigur..Tot vin cate 2....ve ti avea un PV de predare,necesar in instanta.Dar cei din cond asociatiei,care raspund pe forum,sunt interesati sa evite raspunderea pt faptele lor