Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... contract de munca 8 ore/luna si 15 zile de CFS din luna
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

contract de munca 8 ore/luna si 15 zile de CFS din luna

Potentialul sef vrea sa semnam asa: contract de 8 ore pe zi, dar 15 zile sa semnez CFS-uri dar sa lucrez motivand ca nu conteaza pe cate ore e contractul(i-am zis ca e echivalentul unui contract de 4 ore). Date fiind conditiile lui CFS-ul chiar daca am contract pe 8 ore imi diminueaza sau nu si vechimea(stagiul de cotizare) si contributia la pensie, punctele acumulate care ajuta la calcularea viitoarei pensii de stat? Accepta si contract de 4 h dar sa lucrez 8. Precizez ca locuiesc in orasul si judetul cu cea mai mare rata a somajului si in aceste conditii patronii fac legea pe baza relatiilor pe care le au si incearca diverse metode de constrangere. Va multumesc anticipat!
Da, va diminueaza vechimea! Respectiv dv jumatate de luna lucrati in conditii legale, iar cealalta jumatate munciti la negru. Dansul recurge la acest lucru pentru a plati mai putin catre stat. Acest lucru pe care-l face dansul se numeste evaziune fiscala. Daca dv ii acceptati conditiile ii sunteti complice, deci in urma unui control puteti fi si dv sanctionat!

Linkuri utile:

www.avocatnet.ro/content/art...

Va multumesc pentru lamuriri.