Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Inundatie repetata provocata de instalatia improvizata ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Inundatie repetata provocata de instalatia improvizata a vecinului de deasupra

Vecinul de deasupra provoaca iar inundatie.
Cine il poate sanctiona?
Cine il poate sanctiona pe administrator si pe presedintele blocului pentru neglijenta in repararea si mentinerea in stare de siguranta a instalatiilor blocului?
amarstean a scris:

Pe mine ma intereseaza sa apelez la o autoritate care sa-l oblige pe vecin sa nu ma mai inunde.

Daca apreciati util si necesar analizati oportunitatea actionarii in instanta a vecinului,unde puteti solicita pagube si daune
Succes !

Am fost si eu intr-o situatie asemanatoare.
Vecinul de deasupra refuza sa isi repare scurgerea de la cada pe motiv ca apartamentul fusese renovat de curand si nu se apuca sa distruga faianta proaspat montata.
Etape parcurse:
-reclamatie scrisa in 2 ex catre asociatie, stampila cu nr de inregistrare pe al 2-lea exemplar. Daca vi se refuza primirea relamatiei, o trimiteti prin posta cu confirmare de primire (la mine nu a fost cazul de asa ceva),
-Administratorul a venit la mine in casa, a vazut si l-a somat pe cel de deasupra sa isi remedieze defectiunea, a refuzat in continuare,
-Reclamatie la primaria de sector (locuiesc in Bucuresti), la biroul pentru relatiile cu asociatiile de proprietari( denumirea este aproximativa),
-o comisie de la primarie a venit la o data/ora stabilita de comun acord, a constatat, a fost de fata si administratorul asociatiei (cerinta obligatorie a comisiei),
-Comisia respectiva (2 persoane) l-a somat pe vinovat sa remedieze, fiind pasibil de o amenda de cca 3500 RON,
-cel in cauza s-a conformat, a reparat.
Mai mentionez ca eu renovasem apartamentul in urma cu un an si desi pata de pe tavan si perete a ramas vizibila dupa uscare, am precizat ca nu doresc despagubiri. A fost o alegere personala, puteam cere despagubiri.
cam aceeasi problema o am si eu. ce autoritate poate sa l oblige sa nu mai faca improvizatii pe spatele, cheltuiala si nervii altora.