Forum Discuţii juridice Executare silită executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

executare silita

care este procedura de recuperare de catre institutia publica, a unor sume reprezentand plati facute in baza unor contracte de prestari servicii incheiat intre o pfa si institutia publica?Recuperarea a fost dispusa de curtea de conturi.
Daca PFA-ul restituie sumele de bunavoie, atunci nu se va ajunge la un litigiu. Daca nu le restituie, atunci PFA-ul ar putea fi actionat in instanta pentru restituirea sumelor.
Nu restituie de buna voie.Ma intereseaza procedura de urmat.Daca se pot recupera prin emiterea somatiei de plata si a unui titlu executoriu cf. cod proc fiscala, sau este alta procedura.
Autoritatea publica poate da in judecata PFA-ul pentru recuperarea sumelor achitate. Prin urmare, daca nu se inteleg amiabil, se va investi instanta de judecata. Nu se poate emite niciun titlu executoriu de catre autoritatea publica iar, daca va emite un astfel de document, poate fi contestat.