Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort

Buna ziua,

Am divortat la notar si mai avem de facut partajul. Avem de impartit un imobil achizitionat prin credit ipotecar si cateva terenuri.
Daca mergem pe calea instantei si niciunul din soti nu vrea sa preia creditul ipotecar, ce poate decide instanta in acest caz? Mentionez ca eu ma incadrez sa-l preiau dar nu doresc acest lucru, iar sotia nu-l doreste.
Poate decide sa-l scoatem la vanzare de comun acord si sa achitam creditul si partea din bani ramasa sa o impartim?
Are cineva idee, ne baga in Biroul de credit si Centrala riscurilor bancare daca refuzam preluarea creditului si banca declara scadenta imediata a soldului?
phonearena, utilizator
De ce nu-l dati in plata?
Este Prima casa. Nu merge.
Ciudat sa nu-l vrea niciunul, ati facut amandoi credit pentru el.
Incercati sa gasiti cu banca o solutie, nu stiu care prima casa e...