Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire cu data certa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire cu data certa

In DL 118/1990 republicat,actualizat la 01.01.2016, la art.8,( al.2) lit.d^1
se face precizarea ca tichetele de calatorie gratuite pot fi ridicate si utilizate si de catre sotul/sotia sau de catre alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele,pe baza de imputernicire cu data certa,insotita de o copie a actului de
identitate al titularului tichetului,nefiind necesara prezenta titularului la momentul
realizarii calatoriei....
Intrebare : aceasta imputernicire cu data certa (deoarece nu se spune in textul
legii )este obligatoriu de facut numai la notar ? sau se poate si scrisa ,semnata
de titular si folosita ca atare de persoana imputernicita ?

~ Conținut șters la cerere ~
Și eu sunt interesat de subiect, dar văd că nu răspunde nimeni.
Data certa o poate da și un avocat.