avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 645 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imputernicire cu data certa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imputernicire cu data certa

In DL 118/1990 republicat,actualizat la 01.01.2016, la art.8,( al.2) lit.d^1
se face precizarea ca tichetele de calatorie gratuite pot fi ridicate si utilizate si de catre sotul/sotia sau de catre alte persoane mandatate de titulari sa le reprezinte interesele,pe baza de imputernicire cu data certa,insotita de o copie a actului de
identitate al titularului tichetului,nefiind necesara prezenta titularului la momentul
realizarii calatoriei....
Intrebare : aceasta imputernicire cu data certa (deoarece nu se spune in textul
legii )este obligatoriu de facut numai la notar ? sau se poate si scrisa ,semnata
de titular si folosita ca atare de persoana imputernicita ?

Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 17:53, 2 Aprilie 2022
~ Conținut șters la cerere ~
Și eu sunt interesat de subiect, dar văd că nu răspunde nimeni.
Data certa o poate da și un avocat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună seara! am și eu o nelămurire, mama mea beneficiază de ... Niculina Romanițoiu Niculina Romanițoiu Bună seara! Am și eu o nelămurire, mama mea beneficiază de talon special de călătorie cu reducere 100%, aș dorii să știu dacă trebuie neapărat să ... (vezi toată discuția)
Bilete cfr veterani sweet_lorry sweet_lorry Buna ziua, Revin cu un nou subiect legat de drepturile veteranilor de razboi. Am cautat un subiect asemanator pe forum dar, cum nu am gasit, am deschie eu ... (vezi toată discuția)
Tichete de calatorie veterani de razboi Aioanei Gabriela Aioanei Gabriela Dupa decesul titularului, veteran de razboi, persoana mandatata mai poate utiliza tichetele de calatorie pe calea ferata ? si daca da, cat timp dupa decesul ... (vezi toată discuția)