avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata parțial
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata parțial

Buna ziua,
Care sunt pașii pe care trebuie sa-i urmeze un salariat pentru a beneficia de pensie anticipata parțial? Trebuie sa depună o cerere la firma prin care stipulează ca dorește acest lucru?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:14, 17 Martie 2017
Cererea pentru acordarea pensiei se depune la Casa de pensii si nu la angajator.

Detalii:
Pensia anticipată parţială - cu penalizarea cuantumului drepturilor de pensie
[ link extern ]

Când și cum poți cere pensia anticipată parțială
www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi ce trebuie urmati pentru e101 macul rosu macul rosu AM NEVOIE DE AJUTOR .NMENI NU MA AJUTA SA IMI SPUNA CE PASI TREBUIE SA URMEZ PENTRU A OBTINE FORMULERELE E101 PENTRU CATIVA MUNCITORI PLECATI IN GERMANIA PE ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala silvia0152 silvia0152 Sant nascuta 1feb 1954vechime32ani lucrati din care 1,5lucrati cu handicap mediu si am intrebat la Casa de pensii daca ma pot depune cererea de pensionare si ... (vezi toată discuția)
Cumul pensie cu salar doichitahorescu doichitahorescu pensionar anticipat,pot sa lucrez? Am 63 de ani si m-am pensionat anticipat. Doresc sa stiu daca am vreo posibilitate sa lucrez legal pentru a-mi intregi ... (vezi toată discuția)