avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit casa
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit casa

Buna ziua,am nevoie va rog de cateva informatii.
Tata a decedat anul trecut , nu am facut succesiunea.A venit de plata impozitul pe casa partea mamei, ce se intampla cu partea tatalui? Trebuie platita la Impozite si taxe sau cum e procedura? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: lackry_c , utilizator 20:33, 29 Martie 2017
Trebuie achitat impozitul și pentru partea tatălui chiar dacă nu a fost dezbătută succesiunea.
Cum sa vina de plata doar partea mamei? Tatal beneficia de scutire de la plata impozitului? In cazul in care beneficia de scutire trebuia sa anuntati acest lucru pentru ca impozitul sa fie calculat pe tot imobilul.


Buna ziua,am nevoie va rog de cateva informatii.
Tata a decedat anul trecut , nu am facut succesiunea.A venit de plata impozitul pe casa partea mamei, ce se intampla cu partea tatalui? Trebuie platita la Impozite si taxe sau cum e procedura? Multumesc.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune urgenta luk100 luk100 Parintii mei au decedat: -tata 1994; mama 2005. Ei au locuit in casa bunicii dinspre mama, din 1944 pana in 1950 dupa care casa a fost pusa la dispozitia ... (vezi toată discuția)
Buna ziua,problema mea este succesiunea dupa tatal meu decedat ... ligiasmeureanu ligiasmeureanu Buna ziua,problema mea este succesiunea dupa tatal meu decedat in urma cu un an.tatal meu era divortat din 2009,dar nu a facut partajul cu mama.eu si fam mea ... (vezi toată discuția)
Dezbatere succesiune pusa2mimi pusa2mimi Am aflat recent ca tatal meu a decedat cu 3 ani in urma. Nu am tinut legatura cu el, el fiind recasatorit are alti 3 copii in afara de mine si nu i-a convenit ... (vezi toată discuția)