avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertisment scris

Exista un numar limita de avertismente scrise pe care le poate primi un angajat intr- o saptamana/luna? Dupa 3 avertismente scrise ti se poate desface automat contractul de munca?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 14:33, 19 Martie 2017
Codul Muncii nu limiteaza la un anumit numar aplicarea unei sanctiuni disciplinare.

art.250 C.mun.
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avertisment la locu de munca Crystyan18@yahoo.com Crystyan18@yahoo.com Poti sa iei avertisment pentru ca nu am purtat casca de protectie stiind ca nu mi sa dat in primire la echipamentul de protectie si al 2 avertisment l-am ... (vezi toată discuția)
Drept de concediere adry. adry. Are dreptul sa ma concedieze pentru abatere de la disciplina, fara un avertisment inainte? (vezi toată discuția)
Concedierea liviusaris liviusaris Lucrez la o firma privata ca strungar cnc.La prelucrarea unor piese am gresit o cota pe care am realizato mai mica cu 0.5 mm.La comisia de disciplina mi-a fost ... (vezi toată discuția)