Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Avertisment scris
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Avertisment scris

Exista un numar limita de avertismente scrise pe care le poate primi un angajat intr- o saptamana/luna? Dupa 3 avertismente scrise ti se poate desface automat contractul de munca?
Codul Muncii nu limiteaza la un anumit numar aplicarea unei sanctiuni disciplinare.

art.250 C.mun.
Angajatorul stabileşte sancţiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârşite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
a) împrejurările în care fapta a fost săvârşită;
b) gradul de vinovăţie a salariatului;
c) consecinţele abaterii disciplinare;
d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
e) eventualele sancţiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.