Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce fac dupã cei doi ani de concediu pentru creºterea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce fac dupã cei doi ani de concediu pentru creºterea copilului...în cazul în care societatea are suspendatã activitatea pe 3 ani?

Bună ziua.Ce pot face după cei 2 ani de concediu pentru creştere a copilului....în cazul în care societatea la care am lucrat are suspendată activitatea pentru 3 ani...începând cu august anul trecut?Dacă doresc să depun actele pentru şomaj....societatea ce trebuie să facă?Trebuie să depun eu o cerere de reangajare? Dar SC dacă e suspendată....poate să-mi facă decizia de încetare...şi ce mai trebuie să depun la şomaj?ªi trebuie să merg şi la ITM? Vă mulţumesc anticipat pentru ajutor!!! Cu respect...Cristina.
Dupa parerea mea cred ca ar trebui sa faceti ocerere de reincepere a lucrului, dupa care, societatea sa va concedieze pentru a beneficia de somaj.
păi contabila mi-a zis că nu poate să facă nimic,deoarece societatea e suspendată şi nu poate face nici un fel de operaţii....ea depune doar bilanţul la 6 luni...Dar societatea dacă e suspendată..poate să mă dea în şomaj????poate face aceste hârtii necesare?
1. Contabila vorbeste pentru documentele ei contabile.
2. Decizia de incetare a CIM se poate face.
Cu toate ca despre acest subiect s-a mai discutat pe forum .... va pot spune parerea unui ITM : se face decizie de incetare a c.i.m. in baza art.65 alin.1 C.mun. .... singura problema este ca nu aveti cum sa efectuati preavizul, avand in vedere ca activitatea societatii este suspendata.