Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... CM accident de munca
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

CM accident de munca

Buna ziua,
in urma unui accident la locul de munca, declarat si la ITM, mi s-a eliberat CM pentru 4 saptamani, Sunt diferente procentuale la calculul indemnizatiei , in functie de codul de pe certificatul medical, primele 5 zile cod 06, restul avand cod 01?
Inca nu am primit PV de cercetare accident de munca, cum procedez pentru schimbarea codului de pe certificatul de CM (03 cred)?
Multumesc.
Codul de pe certificat pentru AM se poate schimba (prin grija angajatorului) dupa ce sunteti in posesia PV de cercetare a AM si a formularului FIAM de inregistrare a AM de catre angajator.
AM se platesc 100 % primele 3 zile de angajator si urmatoarele din Fondul national unic pentru AM si BP gestionat de casa judeteana de pensii. La fond contribuie obligatoriu, lunar, toate firmele.
Buna ziua, azi am intrebat daca pot preda CM aferente lunii martie cu codul 01, si mi s-a transmis de la contabilitate sa le predau cand sunt corecte (dosarul de cercetare AM este la ITM pentru verificare ,a fost depus luni 27.03.2017) . Pentru a merge la medicul ortoped care mi-a eliberat CM am nevoie de PV de cercetare AM vizat de ITM , pentru a modifica codul in 03? Nu stiu cum pot sa ma incadrez pana in data de 05 a lunii urmatoare?

Multumesc.
In urma cercetarii AM si primirii avizului ITM, angajatorul are obligatia intocmirii formularului FIAM si responsabilitatea aducerii codurilor de pe certificatele medicale la cel pentru AM pentru a le putea inregistra/ raporta in FIAM.
Din comoditate, functionarii de la personal trimit accidentatii sa-si modifice codurile pe certificatele medicale.