Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare

societatea unde lucrez(contabil),are o angajata care indeplineste conditiile de pensionare.
Problema e ca a lucrat la o societate(Stipo Dorohoi) care acum este in faliment,pana in 2004,dupa care a fost in somaj,dupa somaj s-a angajat la SC -ul la care lucreaza si in prezent.
Unde se adreseaza pentru a obtine adeverintele cu sporul de vechime,grupa de munca,ore de noapte?
1. Se adreseaza lichidatorului judiciar daca acesta are arhiva la el.
2. Daca arhiva a fost depusa la ITM, aceasta va da adeverinta.
multumesc.
Lichidatorul judiciar a indrumatul catre Tribunalul Botosani unde este dosarul de faliment.De aceea as dori foarte mult sa stiu modul cum se poate adresa pentru a intra in posesia adeverintelor doveditoare a stagiului de cotizare?
1. Lichidatorul judiciar nu a raspuns corect. Nu judecatorul da adeverinta. In dosarul de faliment nu se afla actele in baza carora se elibereaza adeverinta.
2. Adresati-va din nou lichidatorului judiciar care este obligat de lege sa dea adeverinta. El administreaza unitatea in timpul procedurii de faliment. Spuneti-i ca il veti da in judecata pe el.
multumesc
Buna ziua . Am si eu o intrebare la dumneavoastra si sper sa ma ajutati in gasirea unei solutii rentabile. Tatal meu este pensionat pe caz de boala gradul 1 de invaliditate cu insotitor (sufera de IRC stadiu terminal) si a incercat sa faca un credit bancar . De la agentia bancara i s-a comunicat ca nu poate sa faca respectivul imprumut deoarece banca "nu isi asuma responsabilitatea si riscul acesta" . Nu exista nici o lege pe care sa se sprijine in aceasta problema ? Adica , sa intelegem ca daca face hemodializa inseamna ca nu mai prezinta eligibilitate pentru un credit ? Va rog sa ma indrumati si sa ma sfatuiti in ce directie sa o luam . Multumesc