Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

repaus saptamanal - obligatoriu 2 zile consecutive?

Codul muncii la art. 137 alin.1), mentioneaza repausul saptamanal de 48 de ore consecutive (sambata si duminica) iar la alin. 2), este mentionat faptul ca repausul poate fi acordat si in orice alte zile din saptamana, nu este specificat ca trebuie sa fie consecutive... Intrebarea mea este: poate un angajator sa acorde salariatilor sai repausul saptamanal in zile non-consecutive? de ex. marti si vineri? nu ca exceptie ci ca o conditie permanenta (doar zilele difera). Multumesc.
Repausul saptamanal poate fi acordat de exemplu duminica si luni? cum ne raportam la saptamana? de luni pana duminica? Multumesc mult.
Repausul saptamanal poate fi acordat de exemplu duminica si luni, situatie in care salariatul lucreaza sambata.
Care este numarul maxim de zile consecutive de regulă ce le poate lucra un angajat între cele două ture de repaus? (Lăsând la parte excepția de 14 zile). Multumesc.
5 zile sunt lucratoare, 2 zile sunt de repaus saptamanal.
Buna ziua, dar daca intr-o saptamana este nevoie de salariat sambata, practic lucreaza 6 zile, de luni pana sambata...este in regula asa? cu acordarea celor 48 ore libere duminica-luni. Multumesc!