avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 416 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platesc tva la vanzare teren?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platesc tva la vanzare teren?

Buna ziua.
Am primit teren ca mostenire cu certificat de mostenitor.
In 2016 am vandut parte din acest teren pe loturi(mai multe tranzactii).Au depasit suma de 220.000 lei! Trebuie sa platesc TVA????Trebuie sa ma inregistrez la ANAF ca persoana fizica in scopuri de TVA??? Sau imi trimit ei decizie?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: inorog , utilizator 13:44, 21 Martie 2017
Persoanele fizice nu platesc TVA.
Pana la 1 febr 2017 PF plateau la vanzarea unui bun imobil (teren, casa) un impozit pe vanzare de 2% sau 3% functie de termenul dobandirii, mai mare sau mai mic de 3 ani.
De la 1 febr a fost eliminat acest impozit ptr tranzactii care nu depasesc 450000 lei.
Peste aceasta suma, impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 3% la diferenta dintre valoarea declarata de parti si suma neimpozabila de 450.000 lei
Multumesc.Dar va rog sa ma lamuriti ca in cursul anului 2016 s-a depasit plafonul de 220.000 lei. Si la tranzactii facute de persoane fizice peste acest prag sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA.Cred ca este legat de art 269 din CF. Multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit, tva - imobiliare persoane fizice dobrila dobrila in urma unei succesiuni raman 3 proprietari cu cote 10/16, 3/16, 3/16 unul din proprietari vinde cota de 3/16 (nu depaseste 450000) celui care are deja ... (vezi toată discuția)
Vanzare imobil. ce impozit si taxe datorez? Ioan500 Ioan500 Am o proprietate imobiliara (teren si constructii), o parte din imobil fiind ocupata de un chirias. Anual depun DU la finante pentru venituri din activitati ... (vezi toată discuția)
Persoana fizica, vand teren intravilan construibil - platesc tva? tlc tlc Salut, Am doua loturi de teren intravilan in Popesti Leordeni pe care as vrea sa le vand. Terenurile au fost achizitionate in 2004, iar in contractul de v/c ... (vezi toată discuția)