Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Platesc tva la vanzare teren?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Platesc tva la vanzare teren?

Buna ziua.
Am primit teren ca mostenire cu certificat de mostenitor.
In 2016 am vandut parte din acest teren pe loturi(mai multe tranzactii).Au depasit suma de 220.000 lei! Trebuie sa platesc TVA????Trebuie sa ma inregistrez la ANAF ca persoana fizica in scopuri de TVA??? Sau imi trimit ei decizie?
Multumesc.
Persoanele fizice nu platesc TVA.
Pana la 1 febr 2017 PF plateau la vanzarea unui bun imobil (teren, casa) un impozit pe vanzare de 2% sau 3% functie de termenul dobandirii, mai mare sau mai mic de 3 ani.
De la 1 febr a fost eliminat acest impozit ptr tranzactii care nu depasesc 450000 lei.
Peste aceasta suma, impozitul se calculeaza prin aplicarea cotei de 3% la diferenta dintre valoarea declarata de parti si suma neimpozabila de 450.000 lei
Multumesc.Dar va rog sa ma lamuriti ca in cursul anului 2016 s-a depasit plafonul de 220.000 lei. Si la tranzactii facute de persoane fizice peste acest prag sunt obligate sa se inregistreze in scopuri de TVA.Cred ca este legat de art 269 din CF. Multumesc.