Forum Discuţii juridice Executare silită Radiere litigiu notat in CF
Discuție deschisă în Executare silită

Radiere litigiu notat in CF

Buna ziua,

In urma adjudecarii unui teren au fost radiate de catre executorul judecatoresc toate sarcinile care apareau in CF (adica toate ipotecile). Singura exceptie (care aparea tot la sarcini) si care nu a fost radiata a fost un litigiu notat in CF de catre debitori prin care acestia au facut in instanta o contestatie la executare.

Pe portal apare ca "Instanta anulează contestaţia la executare formulată de contestatorii. Cu drept de a formula cerere de reexaminare, în termen de 15 zile de la comunicarea prezentei încheieri la Judecătoria ...... Prezenta încheiere se va comunica doar contestatorilor. Pronunţată în şedinţă publică azi......
Document: Încheiere finală (dezinvestire)"

Intrebare: pentru ca OCPI sa radieze acea notare (a litigiului) este suficienta obtinerea unei copii legalizate a respectivei incheieri? Din ce am inteles verbal cei de la OCPI vor o sentinta definitiva... Aceasta incheiere finala (dezinvestire) prin care instanta a anulat contestatia la executare este acelasi lucru?

NOTA: debitorii nu au solicitat reexaminarea (sau cel putin nu apare nicaieri)
Da, trebuie sa legalizati sentinta prin care s-a anulat contestatia la executare si s-o duceti la OCPI.
ContSters416386, utilizator