Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Adunare generala
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Adunare generala

Buna ziua!
Asociatia noastra de proprietari are un statut din anul 2005 .
Incercam sa schimbam statutul dupa noua legislatie aparuta dupa aceasta data , dar avem adunare generala reconvocata duminica 26 -03-2017 si nu stiu daca vom putea lua 2 treimi din totalul membrilor asociatiei care este de 352 de proprietari .
Daca nu reusim sa luam 240 de semnaturi cu acord proprietarilor pentru noul statut si sa il inregistram la judecatorie pana atunci sedinta este statutara sau nu..
multumesc
Sedinta este statutara, cu mimimum 3 proprietari sau reprezentanti imputerniciti in scris ai acestora. Statutul se modifica doar daca doriti sa schimbati ceva esential (ex.nr.membrilor in comitet etc), legea actuala 230/2007 dupa care se infiinteaza noi asociatii si functioneaza cele infiintate pe vechea lege 114/1996 cu modificarile ulterioare
Art. 25-L230/2007
(3) In situatii exceptionale, hotararile pot fi luate prin acordul scris al majoritatii proprietarilor unei scari sau unui bloc, membri ai asociatiei de proprietari, pentru probleme care ii vizeaza direct, pe baza de tabel nominal.

Intocmiti un tabel nominal si umblati din poarta-n poarta dupa semnaturi pana ajungeti la 2/3 sau mai mult.
La inceputul tabelului scrieti scopul intocmirii si faceti trimitere la o anexa atasata tabelului daca sunt modificari substantiale ale statutului.