Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Returnare taxa de timbru judiciar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Returnare taxa de timbru judiciar

Buna seara!
Am castigat un proces in urma caruia, o agentie de colectare debite, trebuie sa imi restituie intreaga suma poprita din salariu. Instanta a decis sa imi fie returnata inclusiv taxa de timbru judiciar. Agentia de colectare mi-a transmis ca nu ei imi returneaza suma respectiva ci trebuie sa fac o cerere de lamurire catre Judecatorie (nici ei nu stiu sigur). Intrebarea mea este: cine trebuie sa imi restituie taxa de timbru judiciar? Multumesc anticipat!
ref:la taxa de timbru
faceti cerere catre instanta unde a avut loc procesul;
o parte din bani daca valoarea este mai mare de 500 roni,o veti lua de la anaf;daca depaseste 500 lei de la primaria orasului unde ati avut procesul;
dar fara hotararea instantei legalizata nu puteti face nimic....
ALBERTO58, utilizator
Multumesc. Este vorba de 605 lei. Am hotararea legalizata...urmeaza alte drumuri... . Multumesc inca o data!
eu v am raspuns deoarece m-am lovit de aceasta problema;
-am cerut in insanta returnarea sumei,
-am primit incheierea ,pe care am legalizat-o apoi impreuna cu cererea am depus un exemplar la anaf si un exemolar la primarie;
-avocatii consultati nu au sttiut de unde pot lua suma de peste 500 lei in afara de anaf
-cei care m au indrumat au fost aici pe acest sait!!!
succes!
ALBERTO58, utilizator
Cererea o gasesc tip la ei sau fac eu?
nu cred ca exista o cerere tip,o formulati dvs atasati copie dupa hotarare,carte de identitate,copie dupa taxa de timbru,modul de returnare,mandat postal sau nr de cont bancar.