Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... acordare salariu mediu pe unitate pt nastere copil de ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

acordare salariu mediu pe unitate pt nastere copil de la toate firmele la care am cim

Buna seara,
Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca acordarea salariului mediu pe unitate pentru nasterea copilului se face numai de catre societatea unde am functia de baza, sau sunt obligate sa-mi acorde acest salariu mediu si celelalte societati cu care am contract cu timp partial. in art 51 din CCMN nu este prevazut nimic in aces sens si nu stiu unde sa caut.
Aceeasi intrebare o am si pentru compensarea pentru minim 6 saptamani intre indemnizatie si salariul de baza cf art 66 din CCMN.

Va multumesc anticipat!

Liliana Ion
Sunt raporturi de munca distincte, ca urmare aveti dreptul sa primiti aceste sume de la fiecare angajator.
Daca legea nu distinge, nu trebuie sa distingem nici noi.
Deci, aceste drepturi exista pt oricate contracte aveti.