Forum Discuţii juridice Executare silită pasi privind executarea silita
Discuție deschisă în Executare silită

pasi privind executarea silita

Va rog sa ma ajutati privind pasii unei executari silite. Azi m-am trezit la magazinul pe care il detin ( unde imi disfavor activitatea) cu doi insi dintre care unul pretindea ca este executor. Am avut niste rate de achitat in urma achizitionarii a doua obiecte electronice- o consola si o tableta, am ramas fara serviciu si nu am achitat 3 luni ratele. Cand am vrut sa achit aveam dobanda mai mare decat rata. Si m-am aflat in imposibilitate de plata, penalitatea fiind de 1 la suta pe zi. M-au intrebat unde locuiesc si sa le arat buletinul. Eu le-am spus ca locuiesc in chirie. Mi-au spus apoi ca o sa vina acasa unde am domiciuliul din buletin sa imi sechestreze bunurile. Mentionez ca adresa din buletin este la casa parinteasca . Eu nu detin bunuri, deoarece abia am deschis cu niste banuti o mica afacere in urma faptului ca nu am gasit de munca si am vrut sa am din ce imi castiga existenta. Am in intretinere un copil minor al carui tata nu ii plateste din 2013 pensie alimentara ca nu munceste si nu are venituri decat ocazionale. Cum pot intra in casa parintilor si ce pot lua avand in vedere ca eu nu am nici un bun acolo proprietate personala decat niste haine si poze. Astept cu interes maxim raspunsul dvs. Va multumesc anticipat.
Păi tableta și consola unde le țineți, la altă adresă ? Aceste bunuri care sunt ale dvs vor fi scoase la vânzare.
În rest casa fiind proprietatea părinților, nu se poate atinge executorul de nici un bun aflat în proprietatea altora.
Dar oricum, bunurile de uz casnic și cele de strictă necesitate necesare subzistenței nu pot fi urmărite pentru nici un fel de datorii.
Chiar dacă aveți și personal bunuri de uz casnic(mobilier, scaune, paturi, frigider, mașină de spălat, haine, lenjerie, aspirator, cuptor cu microunde, veselă la bucătărie, aragaz), acestea nu permite legea să fie executate silit.
Multumesc pentru raspuns. Cele doua obiecte nu le mai am, deoarece le-am vandut ca sa achit din rate, pentru ca mi-au spus ca nu vor sa le inapoiez , ci sa le dau banii. Ce pot face in cazul acesta? Eu vreau sa le dau datoria inapoi, dar vor foarte multi bani dintr-odata si nu am posibilitatea aceasta.