Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Inchiriere apartament fara contract inregistrat
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Inchiriere apartament fara contract inregistrat

Buna seara,proprietar fiind,daca inchiriez un apartament fara sa declar contractul la fisc,in urma unor verificari sau reclamatii care sunt consecintele (evantual amenzi)acestui de fapt.In cursul unui an calendaristic am reziliat trei contracte datorita neseriozitatii chiriasilor, ptr.un singur imobil.Multumec.
Daca autoritatile competente constata ca ati obtinut drepturi financiare prin inchiriere spatiu fara incheierea si inregistrarea contractului de locatiune la autoritatea fiscala teritoriala,pot incheia documente sub aspectul savarsirii infractiunii de evaziune fiscala