Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... am fost disponibilizat fara demisie sau concediere, ce ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

am fost disponibilizat fara demisie sau concediere, ce pot face?

am lucrat intr-o firma de distributie si la 1 iulie am fost data afara pe motiv ca se reduc cheltuielile, ca treaba nu mai merge, bla,bla.totul s-a facut verbal, fara demisie din partea mea, fara nimic scris din partea lor.au trecut 2 luni si jumatate si eu nu am nici acum cartea de munca.ce pot face in acest caz?
Comunicati cu ITM din zona dumneavoastra,e cea mai rapida cale .
Stimata doamna, mi-e greu sa inteleg. Cum ati fost data afara? Ati primit vreun preaviz, o decizie? Cum ati ajuns sa nu mai megeti la servici? Care este modalitatea prin care v-a anuntat?
Eugenia Angelica Fortuna, Consultant resurse umane
Va propun sa mergeti la ITM si sa povestiti si lor ce s-a intamplat (sau nu s-a intamplat). La ITM trebuie sa fie atat contractul Dvs. individual de munca inregistrat cat si decizia de concediere a firmei. In cazul in care aceste acte nu exista, ati lucrat la negru, si puteti sa faceti plangere la ITM.

Tot la ITM ar trebuie sa fie si cartea Dvs. de munca (in mod normal).
Daca ati avut CIM inregistrat la ITM, nu trebuia sa parasiti locul de munca fara decizia scrisa a angajatorului.
Acum nu puteti face decat sa solicitati in scris restituirea Cartii de munca si eventual a deciziei de incetare a CIM(care cred ca dispune incetarea pe motive disciplinare intrucat nu v-ati mai prezentat la locul de munca fara o motivatie legala si temeinica vreme de 2, luni).
nimic scris, nimic semnat, am fost anuntat verbal cu aproximativ 2 saptamini inainte ca de la 1 iulie urmeaza sa nu mai vin la serv.