Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii restante
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii restante

Buna ziua,

O firma are probleme cu lichiditatile si doreste restructurare. Salariile angajatilor nu au fost platite de 2 luni. Angajatorul vrea sa propuna inchiderea contractului de munca prin acordul partilor si sa faca o esalonare a platilor restante (pentru cei care pleaca din firma). Este ok sa semnez asa?
Multumesc!
Este corect si asa ... insa este mai bine pentru angajati daca obtin un titlu executoriu.
Puteti face un astfel de angajament, iar in cazul in care nu se respecta puteti merge in instanta.
Buna ziua. Legat tot de acest subiect. S-a mers in instanta si s-a obtinut urmatoarele:
"Tip solutie: Admite cererea
Solutia pe scurt: Admite cererea. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei nete de X lei reprezentând drepturile băneşti restante din luna martie 2017, actualizată cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamant a sumei de X lei reprezentând compensarea în bani a X zile din concediile de odihnă neefectuate în anii 2016 şi 2017, actualizată cu indicele de inflaţie la data plăţii efective. Obligă pârâta la plata către reclamant a daunelor interese reprezentând dobânda legală penalizatoare aferentă drepturilor băneşti recunoscute mai sus, calculate începând cu data de 03.04.2017 şi până la data plăţii efective. Executorie provizoriu de drept. Cu apel în 10 de zile de la comunicare, cererea de exercitare a căii de atac urmând a fi depusă la Tribunalul Bucureşti – Secţia a VIII-a Civilă, Conflicte de Muncă şi Asigurări Sociale. Pronunţată în şedinţă publică azi 19.12.2018"

De atunci nu s-a intamplat nimic. Care sunt pasii urmatori? Ce pot sa mai fac eu, in calitate de reclamant.

Multumesc!
In acest caz, luati legatura cu un executor judecatoresc pentru a pune in executare acea hotarare.