avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort-cum se procedeaza?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort-cum se procedeaza?

eu am semnat o cerere sau hotarare de divort prin care eram total de acord cu cele cerute de sotie.s-a dat un termen de impacare si ar trebui la 1 oct sa se finalizeze tot.asa este?nu vine nici o citatie nimic.eu nu mai locuiesc impreuna cu sotia de 3 ani si am alt domociliu in alt oras.si relatia noastra nu e deloc placuta.am fost la tribunalul pe raza caruia am avut amandoi domiciliu,dar din cauza grevei....nimic.va rog, daca ma poate lamuri cineva
Cel mai recent răspuns: Eugenia Constantin , Avocat 17:53, 16 Septembrie 2009
Mergeti la judecatorie si solicitati informatii despre cauza d-voastra.
Puteti intra si pe www.just.ro portalul instantelor de judecata si veti gasi acolo ceea ce cautati.
la 1 octombrie aveti termen ?
in caz afirmativ, va trebui sa va prezentati in instanta la aceasta data .
instanta va va intreba daca staruiti in cererea dvs de divort sau doriti sa va impacati .
in functie de raspunsul partilor instanta decide .
asta in cazul in care se suspenda greva magistratilor .
daca totusi pana la acea data greva nu inceteaza , va trebui sa va prezentati si in atare conditii in fata instantei , care va lua act de prezenta partilor .
si se va acorda un nou termen de judecata , intrucat pe durata grevei se amana toate cauzele .
nu stiu cum e in alte localitati, dar in galati, instanta nici nu mai tine cont de prezenta partilor...daca sunt prezenti, iau termen in cunostinta, daca nu, sunt citati...pentru toate dosarele, instanta acorda termen(chiar daca nu e taxa jud platita)
practic nu se face nimic!
Trebuie sa va prezentati si sa staruiti in cererea de divort. Nu primiti citatie pentru ca aveti termen in cunostinta
Termenul de judecata este 1 octombrie.
Nu ati fost citata pentru ca la depunerea cererii la judecatorie vi s-a comunicat termenul.
Pe 1 octombrie trebuie sa va prezentati la instanta
In cazul in care judecata nu se amana urmare a protestului magistratilor si sunteti de acord cu divortul, instanta va pronunta hotararea de divort..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Greva magistrati - conteaza daca un client e asistat ? loanabelciu loanabelciu Buna ziua, Am observat azi la Judecatoria Sector 4 Bucuresti ca, desi se stia ca magistratii sunt in greva, unii clienti au venit si cu avocati (au fost ... (vezi toată discuția)
Se judeca procesele programate sau e greva ? loanabelciu loanabelciu Buna ziua, Am citaie pentru un proces de divort + partaj joi 03.09.2009 la Judecatoria Sectorului 4 Bucuresti si am vazut la TV ca judecatorii sunt in ... (vezi toată discuția)
Greva magistratilor Diana Persa Diana Persa Ce parere aveti despre protestul magistratilor, care ia de fapt forma unei greve? De exemplu, azi s-au amanat toate cauzele la instantele din Timisoara. Cum ... (vezi toată discuția)